Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Wolność krzyżami się mierzy – Prezydent RP Andrzej Duda oddał hołd polskim legionistom walczącym pod Łowczówkiem

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaszczycił swoją obecnością centralne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Powiecie Tarnowskim. Uczestniczył w Zlocie Niepodległościowym na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, a także w wydarzeniu towarzyszącym „Z Zakliczyna do Łowczówka” na zakliczyńskim Rynku, skąd 22 grudnia 1914 roku polscy legioniści wymaszerowali na słynną bitwę, która zapoczątkowała powrót Polski na mapy świata i otwarła nam drogę do wolności.

Prezydent obejrzał inscenizację wymarszu Polskich Legionów z zakliczyńskiego Rynku w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, wysłuchał przypomnienia odezwy marszałka Józefa Piłsudskiego do legionistów, a następnie udał się na uroczystości do Łowczówka.

Zlot Niepodległościowy na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku, który zorganizowany został po raz dwudziesty, zainaugurowała Msza Święta pod przewodnictwem abp Henryka Nowackiego.
Na wstępie oficjalnej części uroczystości Głowę Państwa powitał Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. Panu Prezydentowi towarzyszyli – Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski oraz Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras.

W przemówieniu do uczestników niepodległościowego zlotu Andrzej Duda powiedział, że „wdzięczność za powrót Polski na mapę Europy i świata jest tym większa i tym bardziej poruszająca, i tym większe wywołuje dreszcze, kiedy się jest w takim miejscu jak to, gdzie wolność krzyżami się mierzy”. – One tu stoją, my patrzymy na nie, a one na nas. I to jest świadectwo w cenie, jaką płaci się za wolność – mówił Prezydent.

Zdaniem A. Dudy gdybyśmy dzisiaj tych żołnierzy zapytali, czy było warto, to odpowiedzieliby: „Tak, było warto, mimo tego, że żyłem tylko 20 kilka lat. Było warto, choć cierpiałem, choć przecież się bałem, bo tu toczyły się tak straszne walki, które trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić”.

Starosta Roman Łucarz w dowód wdzięczności za patriotyczna postawę wręczył Panu Prezydentowi symboliczna pamiątkę — statuetkę legionisty z Orłem Legionów. Podobną statuetkę otrzymał Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który jako pierwszy starosta tarnowski był inicjatorem niepodległościowych zlotów w Łowczówku.

– Spotykamy się tu od dwudziestu lat niezależnie od pogody – wspominał Poseł Michał Wojtkiewicz. – Niepodległość to piękne słowo. Jest w nim siła, radość i wolność, ale nie możemy się nią zachłysnąć. Musimy pamiętać, że nie jest dana raz na zawsze.

Rada Rodziców przekazała nowy sztandar społeczności szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie, noszącego imię Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem. Odbył się apel poległych, wojsko oddało salwy honorowe.

XX Zlot Niepodległościowy w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości tradycyjnie zakończyło śpiewanie pieśni legionowych, a uczestnicy mogli skosztować wojskowej grochówki. Najnowsze propozycje uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP prezentowały Zakłady Mechaniczne
w Tarnowie.