Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Wołania o obronę krzyży

Wołania o obronę krzyży, symbolu świętego i najważniejszego dla nas katolików, bardzo mocno wybrzmiewały podczas Zlotu Niepodległościowego i Powiatowych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. W Łowczówku po raz dziewiętnasty w niedzielę poprzedzającą Święto 11 listopada uczczono pamięć Legionistów, w większości młodych chłopców, którym zawdzięczamy wolną Polskę.


W Łowczówku – jak zwykle — zjawiły się tłumy ludzi. Były małe dzieci, była młodzież, były osoby starsze. Widać było w tym miejscu najdobitniej, że współczesny patriotyzm nie jest kwestią pokoleniową. Łączy wszystkich, bez względu na wiek, którzy wyznają wartości takie, jak polscy legioniści. Tradycyjnie było mnóstwo pocztów sztandarowych, było Wojsko Polskie, była orkiestra.
Jak co roku w samo południe na Cmentarzu Legionistów Polskich odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zmarłych Legionistów. Piękną, wzniosłą i patriotyczną homilię wygłosił O. Kazimierz Pelczarski CSsR ze wspólnoty Redemptorystów. Przypominał słowa Świętego Jana Pawła II, aby bronić krzyża i nie pozwolić aby imię Boże było obrażane w życiu społecznym. Są one niezwykle aktualne nie tylko w obliczu ostatnich wydarzeń w Europie, ale także w naszym kraju a nawet na lokalnym podwórku. Jako przykład duszpasterz podał nie tak dawne wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie szydzono z krzyża oraz przykłady z naszego lokalnego środowiska, gdzie też znajdują się tacy, który przeszkadza krzyż Chrystusowy.
Nam krzyże nie przeszkadzają i nie pozwolimy, aby przeszkadzały innym – mówił stanowczo Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.
Starosta Tarnowski Roman Łucarz stwierdził, że przybyliśmy tutaj w poczuciu obywatelskiego obowiązku. Przypomniał, że za kilka dni obchodzić będziemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości, ale nie niepodległości, jak błędnie podają niektórzy, bo po drodze mieliśmy okupację niemiecką, a potem sowiecką. Starosta przypomniał również, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę poświęcenia nekropolii w Łowczówku.
Inicjator corocznych spotkań w Łowczówku Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz podzielił się wspomnieniami ze swoich rozmów z Biskupem Józefem Gucwą, który uczestniczył w pierwszych Zlotach Niepodległościowych. Później zdrowie mu już nie pozwalało na odprawianie mszy w Łowczówku, ale zawsze gdy słyszał o tej inicjatywie to promieniała mu twarz. – Przed śmiercią prosił mnie, aby nigdy nie zapominać o Łowczówku, aby nie rezygnować z corocznych spotkań w tym miejscu – mówił parlamentarzysta.
W imieniu Senatu RP głos zabrał Senator Kazimierz Wiatr, a w imieniu prawej strony Sejmu RP Poseł i Prezes Zarządu Okręgowego PiS w Tarnowie Włodzimierz Bernacki. Zarząd Województwa Małopolskiego reprezentował Wicemarszałek Stanisław Sorys.
Po apelu pamięci salwa honorowa oddana została pierwszy raz również z produkowanej w tarnowskich Zakładach Mechanicznych armaty ZU-23-2 CP. Przedsiębiorstwo prezentowało ponadto swoje wyroby.
Przy kaplicy legionowej złożono mnóstwo wieńców i wiązanek kwiatów. Przy ognisku śpiewano pieśni legionowe.
Organizatorami uroczystości 103 rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem byli Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik oraz Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś.