Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Powiat ratuje Tarnów

W Tarnowie słychać tylko narzekania – do tego, że spartaczone są kolejne inwestycje mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić, ale teraz słyszymy jeszcze o degradacji miejskiej kultury. Czołowe przedsięwzięcia kulturalne tracą sponsorów. Tymczasem tuż za granicami miasta – w powiecie tarnowskim mamy zupełnie odwrotną sytuację.

Słyszymy cytaty z Młynarskiego: „co tu można jeszcze spieprzyć Panowie, co tu jeszcze”… Niestety, w Tarnowie zepsuć już w zasadzie niczego nie można, wieloletnie współrządzenie i rządzenie w samorządzie przez Platformę Obywatelską doprowadziło do tego, że Tarnów cofa się. Z miasta uciekają nie tylko mieszkańcy, ale też poważne firmy, jak ostatnio choćby sklep firmowy Wawelu.

Ale okazuje się, że można, że da się… Gdzie? Tuż za granicami miasta, w powiecie tarnowskim. Czy tam słyszymy o spartaczonych inwestycjach? Nie. Czy tam umiera kultura? Wręcz przeciwnie.

Ostatnio Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odwiedził Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Placówka będzie współprowadzona przez ministerstwo. To nie tylko zastrzyk gotówki dla instytucji promującej kulturę muzyczną ziemi tarnowskiej, ale też spory prestiż. Miło słyszeć o kolejnych przedsięwzięciach podejmowanych z rozmachem przez władze powiatu tarnowskiego. O tym, jak strumień pieniędzy z różnych źródeł płynie do powiatu.

Da się. Można, ale trzeba mieć chęci i wizję.

Ponieważ jesteśmy w okresie Świąt Wielkanocnych, kieruję życzenia do Wszystkich, a w szczególności do Rządzących, by nie bali się wielkich przedsięwzięć i nie tracili nigdy nadziei!

Michał Wojtkiewicz