Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Pod grobem Witosa w rocznicę urodzin

W najbliższą niedzielę, 24 stycznia w Wierzchosławicach odbędą się ogólnopolskie obchody 142 rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Organizatorem uroczystości jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zjawią się przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści oraz najwyższe władze Prawa i Sprawiedliwości.

O godzinie 11 w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona zostanie Msza Święta w intencji rolników z udziałem Diecezjalnych Duszpasterzy Rolników oraz prezydenckiego kapelana ks. Zbigniewa Krasa.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą pod grób Wincentego Witosa, gdzie po krótkiej modlitwie złożą wiązanki kwiatów. Następnie odbędzie się konferencja w Centrum Kultury Wsi Polskiej „Innowacje w rolnictwie – możliwości wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”. Będzie wiele wystąpień zaproszonych gości. Odbędzie się też dyskusja na temat obecnych problemów polskiego rolnictwa.

Ogólnopolskie obchody rocznicy urodzin trzykrotnego premiera RP w okresie międzywojennym oraz wybitnego przywódcy chłopskiego organizowane są trzeci raz. Przed dwoma w Wierzchosławicach był obecny zarówno prezes PiS Jarosław Kaczyński, jak też obecna premier Beata Szydło i prezydent Polski Andrzej Duda, wtedy poseł na Sejm RP. To wówczas Jarosław Kaczyński pierwszy raz wysunął postulat, aby wypłacać po 500 zł dodatku na dziecko. Przemawiając w Centrum Kultury Wsi Polskiej powiedział: „Zgodnie z życzeniem Witosa Polska musi być wieczna. Ale żeby tak było muszą się rodzić dzieci. Dlatego proponuję, aby państwo przeznaczało na jedno dziecko co najmniej 500 złotych miesięcznie”.

Przed rokiem w Wierzchosławicach również był Andrzej Duda, wówczas jako kandydat na prezydenta. Na tegorocznej uroczystości zjawią się przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści oraz najwyższe władze Prawa i Sprawiedliwości.

Do udziału w niedzielnej Mszy Świętej, jak również późniejszej konferencji serdecznie zapraszają wszystkich przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciech Włodarczyk oraz przewodniczący krajowej struktury Związku, senator Jerzy Chróścikowski.