Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Patriotyzm po tarnowsku

To, czy lubimy demonstrować swój patriotyzm było widać po flagach wywieszonych na naszych domach i mieszkaniach.

W Tarnowie są dzielnice, gdzie było biało-czerwono, ale na osiedlach blokowisk flag było jak na lekarstwo. Zadaję sobie pytanie, jaka jest przyczyna takiego zobojętnienia na nasze sprawy narodowe. Czy Polacy wstydzą się demonstrować swój patriotyzm? Jak to jest gdzie indziej, w innych krajach?

Najbardziej kolorowo od flag jest chyba w USA, tam bardzo często na masztach koło domu powiewa flaga amerykańska, łopocze przez cały rok. W Polsce ten zwyczaj coraz częściej ozdabia naszą przestrzeń. Przykładem może być Poręba Radlna gdzie przy pięknie zrobionym skwerze na wysokim maszcie powiewa flaga narodowa. Robi to duże wrażenie, szczególnie jak jedziemy od Tuchowa. Brawo Panie Wójcie. Wspaniały pomysł i godny naśladowania! Gmina Tarnów wyróżnia się zdecydowanie na tle miasta Tarnów swoim zadbaniem i czystością. Miasto Tarnów natomiast tonie w swojej szarości i zaniedbaniu zdewastowanych ulic w centrum miasta. Przykładem mogą być wjazdy do Tarnowa, praktycznie z każdej strony, co stwarza przygnębiające wrażenie. Tak od flagi doszedłem do estetyki otoczenia i mam wrażenie, że ma to ścisły związek z tym, kto jest gospodarzem.

W Woli Rzędzińskiej z rozmachem zorganizowano trzeciomajową uroczystość. W tym dniu wszystkie organizacje z gminy Tarnów zgodnie świętowały rocznicę uchwalenia Konstytucji. Wiązanki kwiatów razem składali przedstawiciele PiS, PSL czy Kukiz’15.

A Tarnów znów się kompromituje. W świat poszedł przekaz, że były dwie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jedni składali kwiaty przed mszą, drudzy po mszy…

Michał Wojtkiewicz