Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Na zlecenie i przy współpracy Biura Poselskiego Posła Michała Wojtkiewicza powstała publikacja historyczna BOHATEROWIE WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI Z TUCHOWA I OKOLIC 1914-1921.

Na
zlecenie i przy współpracy Biura Poselskiego Posła Michała Wojtkiewicza powstała publikacja historyczna BOHATEROWIE WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI Z TUCHOWA I OKOLIC 1914–1921.

Tą książką, w 100-lecie odzyskania niepodległości, pragnę oddać hołd społeczeństwu naszej gminy, szczególnie tym rodzinom, które straciły swoich najbliższych w drodze do odzyskania niepodległości. Naszym bohaterom należą się wyrazy szacunku i pamięci.

Sto lat temu przez nasz kraj przetoczyła się nawałnica I wojny światowej, pozostawiając za sobą liczne nekropolie cmentarne. Jedną z nich jest Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku. To tutaj — bitwą pod Łowczówkiem – rozpoczęła się droga Polski do odzyskania niepodległości. Zginęło wówczas 128 legionistów. Dzisiaj pamiętamy o nich. Co roku oddajemy im hołd i modlimy się za nich. Oni oddali swoje życie za ojczyznę. Byli to w ogromnej większości ludzie młodzi. Na cmentarzu nr 158 w Tuchowie, tzw. Garbku, znajduje się mogiła 17-letniego chłopca. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych wszystkich poległych.

Józef Piłsudski, jeden z ojców niepodległości, powiedział: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. W odniesieniu do tych słów powstała ta książka, by pokazać i przypomnieć jak wielu ludzi nie wahało się z bronią w ręku walczyć o niepodległość i jak wielu poległo na różnych frontach I wojny światowej.

W tym miejscu serdecznie dziękuję Panu Tomaszowi Wantuchowi za to, że podjął się bardzo żmudnej pracy związanej z zebraniem dokumentacji o osobach z naszej gminy, które walczyły w Legionach Piłsudskiego oraz w armii austriackiej.