Michał Wojtkiewicz

Michał Wojtkiewicz

Prawdziwym wrogiem drapieżnego kapitalizmu,
a zarazem największym sprzymierzeńcem
człowieczeństwa, jest samowykształcona jednostka,
która jest oczytana, błyskotliwa, cierpliwa i ma oczy
szeroko otwarte.

 

Gościliśmy Annę Marię Anders

Na Ziemi Tarnowskiej gościliśmy Annę Marię Anders, Senatora RP oraz sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego, a prywatnie córkę gen. Władysława Andersa.

Wizyta rozpoczęła się od odwiedzenia miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej odbyła się Akcja III Most. Najpierw w Zabawie Anna Maria Anders zwiedziła tamtejsze Sanktuarium Bł. Karoliny Kózka oraz obejrzała ekspozycję oryginalnych szczątków amerykańskiego samolotu transportowego Dakota, który właśnie uczestniczył w Akcji III Most. Złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku w Wał Rudzie upamiętniającym akcję przeprowadzoną nocą z 25 na 26 lipca 1944 roku, polegającą na dostarczeniu kurierów rządu RP na uchodźctwie na tereny okupowanej Polski i w drodze powrotnej zabranie elementów zdobytej tajnej broni Hitlera – rakiety V-2.

Zapowiedziała, że odtąd będzie ambasadorem Akcji III Most. – To bardzo ważna sprawa. Teraz staramy się o to, by w centrum Londynu stanął kolejny pomnik. Chcemy by był on poświęcony polskim pilotom z drugiej wojny światowej. Ja uważam, że Akcję Trzeci Most też należy upamiętnić w godny sposób. Spotkam się m.in. z ambasadorem brytyjskim i porozmawiam z nim o tym wydarzeniu – powiedziała.

Na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie Pani Minister uruchomiła tabliczkę z kodem QR poświęconą 16 Pułkowi Piechoty Ziemi Tarnowskiego.  Na tabliczce znajduje się kod, który po zbliżeniu z telefonem (z aplikacją QR Ride) prezentuje na jego ekranie najważniejsze wydarzenia i zdjęcia związane z historią 16 PP, przygotowane przez członków sekcji historycznej CKiW OHP. W uroczystości uczestniczył m.in. płk Zdzisław Baszak, ostatni żyjący żołnierz 16 PP.

16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej od 1919 do 1939 roku stacjonował w Tarnowie na terenie obecnej siedziby CKiW OHP. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, brak też udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Piękną kartę jego żołnierze zapisali w Armii Krajowej, w której szeregach walczyli po rozbiciu oddziałów. Najbardziej znaną jego formacją był batalion „Barbara”, który stoczył słynną bitwę na Jamnej oraz brał udział w spektakularnej akcji III Most, której wartość dla losów II wojny światowej jest nie do przecenienia.

W CKiW otwarta została wystawa poświęcona osobie gen. Władysława Andersa oraz bitwie pod Monte Cassino. – Sporo oglądam wystaw o moim Ojcu i bitwie pod Monte Cassino, ale ciągle są kolejne. Cieszę się z tego. W Tarnowie młodzież się postarała żeby była ciekawa. Dziękuję jej za to – mówiła na konferencji prasowej córka gen. Władysława Andersa.

Anna Maria Anders wyraziła zgodę, aby patronem działającego w CKiW OHP koła historycznego był jej Ojciec – gen. Władysław Anders.

Następnie Anna Maria Anders m.in. w towarzystwie Posła Michała Wojtkiewicza, Starosty Romana Łucarza, Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika i Radnego Woj. Małopolskiego Grzegorza Kądzielawskiego obejrzała Cmentarz Legionistów Polskich w Łowczówku oraz niedawno odnowiony cmentarz wojenny w Lichwinie zwany małym cmentarzem legionowym. Poseł Michał Wojtkiewicz zaprosił Panią Minister na przyszłoroczną uroczystość patriotyczną w Łowczówku, będącą głównym punktem powiatowych obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na zakończenie wizyty na Ziemi Tarnowskiej w auli Starosta Powiatowego Anna Maria Anders spotkała się z przedstawicielami organizacji i środowisk patriotycznych w Tarnowie oraz Powiecie Tarnowskim.